Czym jest MOVEMENT i dlaczego nas tak kręci?
Od dziecka szukaliśmy „dyscypliny idealnej”. Takiej, która zapewni nam maksymalną wydajność, zdrowie i sprawność. Zadba o to, by się nie psuć i jak najdłużej, aż do samej śmierci, być samowystarczalnymi i niezależnymi ruchowo. Radzić sobie w większości sytuacji.
Droga ku znalezieniu wiodła krętą ścieżką poprzez wiele dyscyplin takich jak Break Dance, Capoeira, Taekwon-do, Karate Kiokushin, CrossFit, pływanie, półmaratony, biegi górskie, jogę, deskorolkę, rolki, narty, snowboard, rower, Nordic Walking, nurkowanie, wspinaczkę, Zumbę, Bachatę, cardio, trening siłowy i funkcjonalny…
I wiecie co ? Konkluzja jest jedna, nie ma dyscypliny idealnej. Ruch musi być różnorodny najmocniej jak tylko się da. Jeśli oczywiście celem jest ogólna sprawność, a nie medal olimpijski w jednej sferze.
Człowiek potrzebuje się wspinać, biegać, skakać, przenosić rzeczy, trzymać równowagę, pływać, potrzebuje mieć refleks i równowagę…
Przyjrzyjmy się przez chwilę człowiekowi pierwotnemu, zamieszkującemu puszczę. By zdobyć pożywienie, codziennie, wielokrotnie pokonywał wszelkiego rodzaju przeszkody. Zwalone pnie drzew, lub takie leżące nad zapadliną, rwąca rzeka czy skały, to tylko niektóre z nich. Codziennie musiał wykazywać się różnorodnością umiejętności. Każdego dnia przepływał, przeskakiwał, wdrapywał się, prześlizgiwał się, turlał, przenosił coś, podbiegał lub uciekał. By przeżyć, musiał być conajmniej dobry w każdej dyscyplinie większości dzisiejszych sportów. Zwróćmy uwagę, że nie potrzebował być najlepszy w jednej z nich, musiał korzystać z nich wszystkich, czy tego chciał czy nie.
Aktualne badania naukowe wykazują jasne powiązanie pomiędzy różnorodnością aktywności fizycznej, a poziomem sprawności człowieka.
Dzisiaj homo sapiens psuje się na dwa sposoby
Dzisiaj homo sapiens psuje się na dwa sposoby (nie wliczając urazów mechanicznych, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego). Pierwszy z nich to oczywisty brak ruchu, drugi natomiast to ruch monotonny. Cykliczne powtarzanie tych samych czynności upośledza kondycję stawów. I można tu wymienić tak samo pracę w fabryce jak i ultramaraton.
Trening naturalny czy też movement jest zbiorem ruchów, ćwiczeń i następujących po sobie sekwencji, które w najprostszy sposób mają zachować ciało ludzkie w pełnej sprawności. Jest to model aktywności fizycznej oparty na ruchu, jaki w naturalny sposób wykorzystywał człowiek pierwotny. Łączy w sobie kilka najważniejszych dla zachowania zdrowia człowieka, elementów, takich jak: gibkość, siła, refleks, dynamika i równowaga. Trening ten skupia się na znajdowaniu najsłabszych ogniw w motoryce człowieka i naprawianiu ich. Różnorodność form zapewnia możliwość dostosowania tego typu wysiłku do praktycznie każdych warunków w jakich ćwiczymy, bez względu czy to dom, siłownia czy las.
Dzisiaj człowiek powoli traci instynkty, które kiedyś ochraniały go codziennie. Z powodu siedzenia czy to w biurze, czy za kółkiem traci kontakt z własnym ciałem. Nie potrafimy kontrolować napięcia brzucha, które kiedyś inicjowało każdy ruch. Istnieją oczywiście skrajności, ludzie prześcigają się w wynikach sportowych, podnoszeniu coraz większych ciężarów, szybkości, gibkości i innych... Wtedy jednak zazwyczaj, są najlepsi w tej jednej dyscyplinie, resztę umiejętności jakby pomijając.
Movement tak naprawdę jest powrotem do korzeni, po zatoczeniu koła przez wiele dyscyplin. Jest połączeniem wszystkich zdolności z jakimi się rodzimy ze szczególnym skupieniem się na najsłabszych ogniwach łańcucha.
W Centrum Fizjoterapii ISTRA movement wykorzystujemy zarówno w rehabilitacji i przywracaniu zdrowia, jak i w procesie treningowym, szeroko rozwijającym naszych podopiecznych i pacjentów.