Skip to main content
fizjoterapeuta Sandra Buraczyńska Wrocław

Pierwszy raz u fizjoterapeuty, czyli co, z czym i dlaczego? Cz. I

Pierwsza wizyta to nierzadko prawdziwe wyzwanie, dla osoby, która nigdy nie korzystała z tego typu usług. W ISTRA Centrum Fizjoterapii, pierwsza konsultacja fizjoterapeutyczna, to przede wszystkim dokładne, wnikliwe badanie pacjenta, w skład którego wchodzi: wywiad, diagnostyka palpacyjna, testy funkcjonalne. Bez względu na to z jakim problemem przychodzi pacjent, jest u nas badany od stóp do głów. Leczymy ciało jako całość, szukamy powiązań oraz edukujemy. Taka jest nasza misja. Stawiamy na dokładność i dociekliwość, a prawidłowa diagnoza jest naszym kluczem do sukcesu. Zacznijmy zatem od początku.

Kiedy zdecydować się na wizytę u fizjoterapeuty? Z jakimi problemami zjawiają się pacjenci? Co leczymy?

Wskazaniem do skorzystania z usług fizjoterapeuty jest:

  • Ból narządu ruchu, czyli mięśni, stawów, kości, więzadeł czy ścięgien.
  • Stan po urazach, kontuzjach, a także wszelkiego rodzaju operacjach (CC, artroskopie, operacje w obrębie klatki piersiowej czy brzucha, endoprotezy, operacje przepuklin, itd.)
  • Ból w obrębie jamy brzusznej - coraz częściej kształcący się fizjoterapeuci, świetnie radzą sobie również z problemami w obrębie wisceralnym, czyli związanymi z bólem w okolicy brzucha, jamy brzusznej.
  • Napięciowe bóle głowy i nawracające migreny.
  • Wada postawy, skolioza, zwłaszcza u dzieci.
  • Czas ciąży i połogu, nietrzymanie moczu oraz różnego rodzaju problemy natury uroginekologicznej.
  • Moment, kiedy chcemy zacząć ćwiczyć jakikolwiek sport i chcemy sprawdzić nasz „stan techniczny” oraz dobrać odpowiednią dyscyplinę ruchu.
  • Stan chronicznego stresu i wiążące się z tym dolegliwości ciała.
  • Profilaktycznie, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, w celu sprawdzenia stanu zdrowia i wychwycenia elementów, nad którymi warto popracować, aby nie dopuścić do kontuzji.
  • Moment kiedy podejrzewamy, że dolegliwości, które nam dokuczają, mają podłoże psychosomatyczne.

Najlepiej reagować jak najwcześniej, w pierwszych dniach, kiedy ból wystąpi lub dzień po doznaniu kontuzji (wykluczając tu sytuacje, kiedy uraz jest tak poważny, że kończy się wizytą na SORze). Każdy dzień zwłoki lub zaleczania problemu lekami przeciwbólowymi, które nie rozwiązują go, jedynie maskują jego prawdziwy rozmiar, to wydłużenie procesu rehabilitacji, a także utrudnienie w trafnej i dokładnej diagnozie pierwotnej dysfunkcji. Często pacjenci zgłaszają, że ból trwa nawet kilka miesięcy lub lat, że ws umie się do tego bólu przyzwyczaili, ale ostatnio się nasilił, więc przyszli. Lepiej późno niż później, lecz warto mieć wtedy w świadomości, że taka rehabilitacja będzie trwać o wiele dłużej. Reasumując, im szybciej pojawimy się u fizjoterapeuty, tym szybciej poradzimy sobie z bólem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *